Návod - Šifrování důležitých dat

Moderátoři: Hlavní moderátor, Windows moderátor

Uživatelský avatar
P4tRiCk
Příspěvky: 14
Registrován: 07 úno 2017 22:59
Kontaktovat uživatele:

Návod - Šifrování důležitých dat

Příspěvekod P4tRiCk » 10 úno 2017 18:11

True.png
True.png (206.49 KiB) Zobrazeno 711 x

Ahoj, většina z nás má určitě v počítači nějaká osobní data ktéré by se neměli dostat do cizích rukou. Dnes se podíváme jak za pomoci programu Truecrypt vytvořit základní šifrovanou jednotku.

Program Truecrypt je bezplatný a můžete si ho stáhnout zde:

Kód: Vybrat vše

https://www.slunecnice.cz/sw/truecrypt/

Instalace je velmi jednoduchá a věřím že ji všichni zvládnete sami, po instalaci otevřete Truecrypt měli by jste vidět tohle:
1.png
1.png (19.29 KiB) Zobrazeno 711 x

1. Po zdárné instalaci a otevření programu klikneme na tlačítko "Create volume" pokud máte program v češtině mělo by tam být něco jako "Vytvořit svazek"
2.png
2.png (34.81 KiB) Zobrazeno 711 x

2. Otevře se nám okno s touhle nabídkou, my zvolíme první nejjednodušší možnost (Create an encrypted file container), o těch ostatních si povíme třeba jindy.
Obrázek

3. V dalším kroku zvolíme zase první možnost (Standart TrueCrypt volume), ta druhá možnost nám dovolí vytvořit zadní vrátka v případě že vás někdo donutí říct heslo (řeknete mu jiné heslo které si nastavíte a otevře se jiný svazek) ale o tom zase jindy.
Obrázek

4. V dalším kroku vybereme kam chceme svazek vytvořit a jak ho chceme pojmenovat.
Obrázek

5. Teď přichází to nejdůležitější a tím je samotné šifrování. Teď musíte sami zvážit jak moc chcete své data chránit, pokud vám jde o to schovat data před manželkou bohatě vám postačí metoda AES s hash algoritmem RIPEMD-160. V případě že schováváte nějaká velmi tajné data zvolte nastavení Serpent-TwoFish-AES a hash algoritmem SHA-512, k takto zašifrovanému svazku má problém se dostat i FBI. Čím složitější šifrování, tím pomaleji bude se svazkem počítač pracovat proto zvažte zda je pro vás nejvyšší šifrování opravdu tak důležité.
Obrázek

6. V dalším bodu nastavíme velikost jednotky. Pozor! Pokud vytvoříte jednotku o velikosti 100GB, bude vám zabírat na disku 100GB ikdyž svazek bude prázdný! Proto zvažte kolik prostoru skutečně potřebujete.
Obrázek

7. Teď je potřeba aby jste si zvolili heslo, samozřejmě čím delší a komplikovanější heslo(čísla, málá i velká písmena, délka..) tím menší pravděpodobnost na prolomení (ale ať si heslo pamatujete, jinak vám nepomůže ani bůh!). Další možnost která se v tomhle okně nachází je "Use keyfiles", pokud tuto možnost zaškrknete můžete pomocí tlačítka "Keyfiles.." vytvořit klíč který bude potřeba k otevření truecryptu. Klíč můžete vytvořit z jakéhokoliv souboru, třeba z náhodné fotky u vás v mobilu (opět pozor pokud klíč ztratíte do svazku se nedostanete!). Tuto možnost můžete využít nebo ne, to je na vás, pokud jsou pro vás bezpečnost důležitá doporučuji této možnosti využít.
Obrázek

8. Zde zvolíte jestli do vašeho svazku budete ukládat nějaké soubory které jsou větší jak 4 GB (jeden soubor větší jak 4GB). Upřímně nevím k čemu tato možnost slouží, jestli vám nabídne větší zabezpečení pokud dáte NE.. Každopádně já dávám ANO, protože nikdy nevíte jak velký soubor bude potřeba nahrát.
Obrázek

9. A bližíme se do finále, zde jen zvolíte filesystem NTFS a chvíli můžete jezdit myší do všech stran (tím promícháte šifrovací kód který jde v okně vidět). Poté stačí kliknout na tlačítko "format" (nic vám to nezformátuje, o data se bát nemusíte) a váš svazek se začne vytvářet, může to trvat poměrně dlouho pokud jste zvolili nejvyšší šifrování nebo vytváříte velký svazek.
Obrázek

10. Pokud už máte svazek vytvořený, tak zde si ještě ukážeme jak svazek otevřít.. Otevřeme si Truecrypt, zde zvolíme jakýkoliv písmenko disku (je to úplně jedno, pokaždé mu můžete dát jiné písmenko), poté klikneme na tlačítko "Select file.." a vybereme svazek který jste vytvořili a klikneme na tlačítko "Mount". Následně budete vyzváni k zadání hesla, pokud jste vytvořili i klíč zaškrkněte políčko "Use keyfiles" a hned vedle klikneme na tlačítko "Keyfiles", vyskočí nám nové okno ve kterém zvolíme "Add Files" a zvolíte cestu ke klíči, následně kliknete na OK. Poté dáme znovu OK a svazek by se měl připojit, dvojklikem ho otevřeme a můžeme do něj přemisťovat soubory. POZOR! Po dokončení potřebné práce musíte jednotku odpojit jinak bude normálně dostupná v "Tento počítač" jako pevný disk a tedy i přístupná všem!
Obrázek

Snad vám návod poslouží, jestli jsem v návodu nasekal nějaké pravopisné chyby tak se omlouvám, vytvoření takového návodu je časově náročnější než jsem čekal, takže jsem to pak tvořil ve spěchu.
Obrázek

Zpět na “Bezpečnost”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host