2 příspěvky Stránka 1 z 1
Uživatelský avatar
16. 8. 2020 18:54
Ahojte,

trosku priblizim moju situaciu a s cim by som potreboval poradit. Som 24 rocny student aplikovanej informatiky v dennej forme, od septembra nastupujem do druheho rocniku ale zacinam sa pohravat s myslienkou ze by som presiel na formu externu a nasiel si zamestananie v IT. Zacinam mat pocit ze praca a prax by mi dali viac ako skola. Nejaky cas si uz bezvysledne snazim najst brigadu v IT, ale povacsinou ked poslem zivotopis nedostanem ani len odpoved nie to este byt na pohovor pozvany - aj ked v ponuke pisu ze nevyzaduju ziadne skusenosti ani teoreticke znalosti (jednalo sa o ponuku na IT testera).

V skole sme tento rok presli C/C++, nejake zaklady webu cize HTML, XML, CSS, Bootstra, AJAX, JavaScript a z predchadzajuceho studia mam zaklady Pythonu ktory mi je najblizsi. Momentalne sa samovolne ucim testovanie webu v Seleniu.

Je toto nedostatocny skill-set na najdenie si brigady v IT? Co by ste mi poradili sa naucit alebo comu sa viac povenovat aby sa moj zivotopis stal pre potencionalneho zamestnavatela atraktivnejsi?
reklama
Uživatelský avatar
19. 8. 2020 21:38
Podle mě jsou 3 varianty pro někoho v tomto věku a záleží vždy na jeho možnostech.
1) Nejlepší varianta. Jít na vysokou školu do zahraničí, kde je často vyšší kvalita i možnosti. Je to ale finančně náročné. Obvykle kolem 200tis - 1mil / rok studia. Pokud nemáte bohatší rodiče, je to asi zbytečné. Zkusil bych vycestovat alespoň na Erasmus nebo na stáž s AIESEC.
2) Dodělat si vysokou školu alespoň na bakaláře, protože bez VŠ prostě nelze dělat profi IT. Základem je alespoň bakalář a bez školy to bude mínus při pohovorech.
3) Alternativa. Pokud máte velmi dobré sales skills a nějaký kapitál od rodičů, jde začít podnikat a školu přeskočit, ale musí jít o nadprůměrně dobré sales skills. Nemyslím, že to je tento případ.

Do firmy Vás s tímto setem schopností a 0 zkušenostmi nevezmou. Navíc studenti jsou šíleně nespolehlivý a HR by musel být zoufalý:-) Junior IT vývojář či tester na začátku je náklad, ne přínos. Na testera musíte zvládat alespoň automatické testování a testerů je obecně i tak dost. Poptávka je po Lead testerech kombinovaných s vývojářem a 6+ roky zkušeností, těch je málo. Juniorů je dost.
Na junior vývojáře je nutné dnes zvládat alespoň základ front-end vývoje Angular/React/VueJS nebo backend Java/.NET./NodeJS Ideálně v tom udělat alespoň jeden projekt s pracností na 1-2 měsíce, ať máte co předvést. To co teď umíte se bere jako naprostá samozřejmost, ne skill.
S Vašimi zkušenostmi bych možná nabídl nějaké firmě práci zadarmo na alespoň 10h týdně. Řekněte si ale, co chcete dělat a po 6ti měsících bych šel jinam za peníze.

Co se týká dalšího rozvoje, tak po dodělání bakaláře bych doporučil dělat 2 roky na nejnovějších technologiích s úzkou specializací (nesnažil bych se o full stack vývojáře třeba). A pak buď založit startup (v zahraničí), budovat kariéru školitele (pro zahraničí) a nebo jít pomalu do managementu. V případě nízkých ambicí pak postupně růst bez stresu, přijde to samo.

P.S. Teď jsem si všiml, že uvažujete o externím / kombinovaném studiu. Asi to můžete zkusit, ale vyžaduje to vyšší kázeň při studiu. Vše řešíte doma a pak jen chodíte na zkoušky a odevzdáváte projekty. Přitom ušetříte čas jen za denní přednášky v týdnu.
Odpovědět
2 příspěvky Stránka 1 z 1
Zpět na „Poptávky práce v IT“